Razstava »Industrija jekla« je sestavljena iz dveh delov. V prvem delu lahko vidimo stensko slikarijo, ki jo sestavlja sedem barvnih trakov, ki se spuščajo od stropa do tal. Barvna shema sledi najpogostejšim barvam na slikah, ko v spletni brskalnik vnesemo besedno zvezo »industrija jekla«. V sodelovanju z Ardalanom Sadeghikivijem je razvil algoritem, ki analizira najdene slike in jih razdre v barvne enote, ki jih potem združi v povprečje podobnih barv.
V drugem delu razstave si na velikem, za ta namen zgrajenem podestu lahko ogledamo 22 jeklenih odkovkov. Tobias Putrih je odkovke izbral v sodelovanju z razvojnimi inženirji Metala Ravne. Skulpture na razstavi »Industrija jekla« so izdelane iz različnih jekel, ki jih proizvajajo v podjetju SIJ Metal Ravne. Odrezki različnih zlitin in oblik so v posebnem redu razporejeni na velikem podstavku. Gledalcem poleg estetskega užitka, ki izhaja iz postavitve geometrijsko natančnih oblik, ponujajo tudi vpogled v tehnične podrobnosti posameznih razstavljenih kosov jekla.
Jeklo ima pri 20 stopinjah Celzija gostoto približno 7,85 t/m3, kar pomeni, da je precej težje od drugih snovi, ki jih srečujemo vsak dan. Teža bo določila obliko in tako se bodo jekleni kosi skozi posebno razporeditev spremenili v umetniško delo.
Tobias Putrih v svojem delu povezuje različna področja od arhitekture, znanosti, dizajna in sedaj tudi jeklarstva s kiparstvom. Čeprav so njegova dela večkrat v obliki predlogov, modelov in maket, jih lahko vedno razumemo tudi kot celostne postavitve, v katerih kipar povezuje različna področja človeške ustvarjalnosti s tehnologijo.
Kustos razstave je Jernej Kožar in bo v Galeriji Ravne na ogled do 4. novembra 2022.
Razstava je nastala v sodelovanju s SIJ Metal Ravne.
Več o razstavi: tukaj.
Galerija Ravne je odprta v torek in petek (14.00–18.00) ter v sredo in četrtek (14.00–16.00).