V glasbeno-scenski predstavi z video mapping vizualizacijo je časovni stroj podob zavrtel zgodovinsko kolo meščanskega življenja skozi vsa obdobja bogate in žlahtne kulturne dediščine Slovenj Gradca, od današnjega trenutka do 30. aprila 1251. leta, ko je oglejski patriarh in slovenjgraški gospod Bertold V. Andeški posvetil cerkev sv. Elizabete in z volilom slovenjgraško posest podelil oglejski cerkvi, kar je sprožilo burno dogajanje, ki je na poseben način zaznamovalo srednjeveški čas druge polovice 13. stoletja, ko je z ohranjeno listino Ulrika III. Spanheima iz leta 1267 Slovenj Gradec prvič nedvoumno omenjen kot naselbina z mestnimi pravicami, kot pojasnjuje Marko Košan, ki je vsebinsko zasnoval prireditev. Po besedah režiserja in scenarista dr. Uroša Zavodnika je bilo v dogodek vključenih preko sto oseb.
Prireditve se je udeležil tudi častni pokrovitelj, predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je zbrane tudi nagovoril in se mestu zahvalil za dosedanje mirovniško poslanstvo ter meščanom položil na srce, da morajo ideje o miru glasno odzvanjati še naprej, posebej v časih, ko se vojna ne zdi več nemogoča.
Župan Andrej Čas se je meščankam in meščanom v nagovoru zahvalil za prispevek vsem, ki po svojih močeh prispevajo k dvigu ugleda Slovenj Gradca v domovini in na tujem ter vsem, ki so vedno odprt in napreden Slovenj Gradec prepoznali kot primerno ustvarjalno okolje in v njem ostali. Izrazil je ponos in hvaležnost ob dosedanjih uspehih ter poudaril, "da se moramo vsi skupaj še naprej trudili za naš Slovenj Gradec. Prav vi, spoštovane občanke, cenjeni občani, ste namreč kažipot, v katero smer naj se naša mestna občina razvija v prihodnje", je še dejal.
DS