"Žalosten sem, da smo se morali danes zbrati tu, ampak upam, da bomo našli rešitev. Čez noč bo 430 oseb ostalo brez službe. Tu ne gre samo zanje, ampak tudi za njihove družine. Kot smo se slišali z vodji Adienta, tu ni več nobene rešitve. Skupaj nam bo uspelo najti nove investitorje, ki bodo začeli novo proizvodnjo." To so le načrti za prihodnost, za sedaj pa so v prvi vrsti ljudje, ki so ostali brez zaposlitve, je še izpostavil župan Klugler. "V tej dani situaciji so nam v interesu ljudje, da jim najdemo nove zaposlitve. Borili se bomo skupaj naprej."
Minister Zdravko Počivalšek je po sestanku dejal, da je država Adientu v zadnjih letih pomagala s štirimi milijoni evrov, "danes pa smo se žal seznanili z njihovimi načrti o tem, da bodo dokončno prekinili s proizvodnjo v Slovenj Gradcu". "Naredili bomo vse, da najdemo nove investitorje," je še dodal. "Slovenska glavna prednost je, da imamo visoko usposobljeno delovno silo." In ne vidi težav, da se ne bi našel kdo, ki bi bil pripravljen sredstva vložiti v nov obrat.
Minister Janez Cigler Kralj je izpostavil, da sta se z ministrom Počivalškom strinjala, da je "ta vlada pripravljena narediti vse kar je mogoče, da se ohrani čim več delovnih mest". Prvo njihovo sporočilo lastnikom je bilo, da so odprti za vse možnosti, toda odločitev lastnikov je dokončna. "Sem pa vseeno optimist, ker da bomo s skupno akcijo proaktivno pomagali tem zaposlenim." Odpuščanja se bodo dogajala postopoma, sproti pa jim bodo z različnimi projekti pomagali k dodatnemu izobraževanju, tudi morebitnemu prekvalificiranju in jih bodo spodbujali, da bodo čim prej našli novo delovno mesto. "Žal res ministrstvo za delo nima vzvodov, da bi ohranilo to podjetje, toda skupaj z ministrstvom za gospodarstvo se bomo borili za vsako delovno mesto."
Boštjan Gorjup, predsednik GZS poziva slovensko poslovno javnost, da pomaga delavcem, ki bodo izgubili službe.
Informacija o načrtovani ukinitvi proizvodnje v slovenjgraški družbi, kjer izdelujejo sestavne dele za avtomobilske sedeže in notranjo opremo avtomobilov, je bila tako za delavce kot za sindikat veliko presenečenje, saj po lanskem odpuščanju 119 delavcev nadaljnjih odpuščanj glede na napovedi niso pričakovali. Povedali so, da ne razumejo, kako se je lahko lastnik ob dobrih rezultatih in kakovostnem delu čez noč tako odločil.
Iz matičnega koncerna pa so v pojasnilih za javnost sporočili, da so notranja preverjanja in pogovori s ključnimi kupci pokazali, da Slovenija z vidika stroškov ni več najboljša država. K odločitvi za zaprtje tovarne v Slovenj Gradcu so tako prispevali slabi obeti za v prihodnje in poslabšanje stroškovne konkurenčnosti.
24ur/MOSG