Slovenska turistična organizacija (STO) je Zeleno shemo slovenskega turizma razvila v lanskem letu, njeni osnovni nameni pa so varovanje okolja, ohranjanje lokalnih posebnosti in večja kakovost življenja, ter omogočanje odličnih doživetij za turiste. V mednarodni strokovni javnosti postaja Slovenija vedno bolj prepoznana kot majhna država z velikimi koraki na področju trajnostnega razvoja.
Zelena shema slovenskega turizma je obenem tudi mednarodno primerljiv certifikacijski sistem, ki služi kot nacionalni program uvajanja trajnostnih modelov.
V Sloveniji je trenutno v Zeleno shemo slovenskega turizma vključenih 17 destinacij in 10 ponudnikov.
Vedenje potrošnikov se hitro spreminja, turisti vedno pogosteje iščejo zelene, odgovorne destinacije. Trajnostne oblike turizma postajajo v razviti turistični ponudbi nujna smer nadaljnjega razvoja, saj bo le turizem, ki je prizanesljiv do naravnega, kulturnega in socialnega okolja, konkurenčen tudi v prihodnosti.
Slovenska turistična organizacija je že v letu 2009 oblikovala strateške usmeritve na področju zelenega turizma. V letu 2014 pa so v javni agenciji SPIRIT Slovenija v sodelovanju s ponudniki in strokovnjaki s področja trajnostnega turizma pripravili »Zeleno shemo slovenskega turizma«, ki sloni na evropskih (ETIS) in globalnih (GSTC) kriterijih. Zelena shema je sistem, ki pod krovno znamko SLOVENIA GREEN (Zelena Slovenija) združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj ter omogoča primerjavo z ostalimi zelenimi destinacijami po svetu. V letu 2015 so tako uradno pričeli z uvajanjem sheme na ravni destinacij in ponudnikov ter do danes v shemo vključili 17 destinacij in 10 ponudnikov, med destinacijami tudi Slovenj Gradec.
Mestna občina Slovenj Gradec se je na razpis za vključitev v Zeleno shemo prijavila v mesecu aprilu. Koordinator projekta je bil Javni zavod Spotur. Pregledati in ovrednotiti je bilo potrebno več kot 100 predpisanih mednarodnih kriterijev. Oblikovali smo zeleno ekipo, v katero so bile vključene posamezne institucije in organizacije s področja trajnostnega turizma. Vso potrebno dokumentacijo smo uspeli pripraviti v prvem roku, do konca avgusta, ter dosegli najvišje (srebrno) priznanje med osmimi destinacijami, ki so se prijavile v tem terminu (poleg Slovenj Gradca še Nova Gorica, Brda, Kranjska gora, Maribor, Ptuj, Bela krajina in Velenje).
Za Slovenj Gradec pomeni to priznanje veliko vzpodbudo za nadaljnji razvoj turistične ponudbe v smislu zelenega trajnostnega turizma ter dodatno možnost za povečanje prepoznavnosti mesta in okolice.
ML/DS