Shema Evropske energetske nagrade podpira lokalne skupnosti pri vzpostavljanju interdisciplinarnih pristopov k načrtovanju in izvajanju učinkovitih ukrepov na področju energetske in podnebne politike z racionalno rabo energije in večjo uporabo obnovljivih virov energije.
Po zadnjih podatkih v shemi Evropske energetske nagrade sodeluje več kot 1500 lokalnih skupnosti iz držav zahodne Evrope, cilj pa je vključitev čim več občin iz Slovenije.
Iz Zavoda Kssena, uradne nacionalne pisarne Evropske energetske nagrade, so sporočili, da je osnova za spremljanje doseganja standarov Evropske energetske nagrade Lokalni energetski koncept (LEK). »Poleg energetske učinkovitosti in zmanjšanju izpustov TGP pa spremljamo še delovanje občin na področju ravnanja z odpadki, upravljanjem komunalne infrastrukture ter aktivnosti na področju mobilnosti,« so pojasnili v Zavodu Kssena.
Sistem Evropske energetske nagrade obravnava šest področij delovanja občine: notranjo organizacijo občine, stavbe v lasti občine, oskrbo z energijo in vodo ter gospodarjenje z odpadki in komunalne ureditve, pa tudi mobilnost, notranjo organizacijo občine ter komunikacijo in sodelovanje.