Vse se je začelo leta 2007, ko so z ugašanjem javne razsvetljave prebivalci Sydneyja poslali sporočilo svetu, da se moramo zavedati škodljivih posledic ter velikega ekološkega odtisa našega načina življenja. Že dve leti kasneje se je Ura za Zemljo vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov kot največja svetovna prostovoljna akcija, in rezultati so iz leta v leto boljši. Lani je javno razsvetljavo ugasnilo več kot 8.000 mest iz kar 180 držav! Tudi Slovenija je ena izmed njih – lani smo ugasnili luči v 23 občinah in mestih: Ljubljanski grad, Stari grad v Celju, velenjski grad, cerkev Sv. Marije na Blejskem otoku in piransko obzidje so le nekatere od znamenitosti, ki so se pogreznile v temo.
Glavni cilj akcije Ura za Zemljo je ozavestiti prebivalce planeta, da moramo bolj začeti gledati na naravne resurse, ki jih trošimo, ter na odtis, ki ga puščamo na planetu. Ker se svetovna biološka raznovrstnost zmanjšuje z zastrašujočo hitrostjo, se bo Ura za Zemljo letos osredotočila na konkretno ukrepanje v smeri ohranjanja biološke raznovrstnosti in narave (Aichi cilj 1). Z geslom »Connect2Earth« (Poveži se z Zemljo), letošnja Ura za Zemljo izpostavlja najpomembnejše svetovne okoljske probleme. Sloganu »Connect2Earth« so v WWF Adria dodali slogan »Connect2Rivers« in celotna pobuda se bo v Sloveniji osredotočila na zaščito naših pomembnih rek in mokrišč, ki so med najbolj ogroženimi ekosistemi.
Tako je na 37. redni seji Občinskega sveta tudi župan Mestne občine Slovenj Gradec obvestil javnost, da bomo v soboto, 24. marca, ob 20.30 uri za eno uro izključili javno razsvetljavo na Glavnem trgu, k udeležbi v akciji pa je povabil tudi vsa podjetja, pa tudi občanke in občane, da v svojih delovnih okoljih ali posameznih gospodinjstvih za eno uro ugasnejo luči in se s tem pridružijo milijonom prebivalcev sveta v proslavi Ure za Zemljo 2018.
AČ/DS