Eden ključnih korakov v smeri prizadevanj za izboljšanje kakovosti bivanja je priprava Celostne prometne strategije. Ta ni zgolj dokument, ampak proces, s katerim si lokalna skupnost zastavi učinkovito zaporedje potrebni ukrepov na področju urejanja prometa. Po izkušnjah in dobrih praksah mnogih evropskih mest ter v zadnjem času tudi nekaterih slovenskih (npr. Ljubljana, Ljutomer), proces priprave in uresničevanja temelji na:
- trajnostnem in prostorsko celovitem pristopu;
- vključevanju javnosti v vseh fazah načrtovanja;
- osredotočenosti na merljive cilje in redni evalvaciji rezultatov;
- strokovnosti in interdisciplinarnem pristopu.
V mestih in lokalnih skupnosti, kjer so že pred časom sistematično pristopil k spodbujanju bolj trajnostne mobilnosti, imajo prednost ljudje – pred avtomobili. Zaradi dobro razvite infrastrukture, kot tudi zaradi t.i. mehkih ukrepov načrtnega spodbujanja hoje, kolesarjenja in uporabe javnega potniškega prometa za vsakodnevna opravila, se je kakovost bivanja v teh okoljih znatno izboljšala.
Mestna občina Slovenj Gradec je uspela pridobiti sredstva Kohezijskega sklada za sofinanciranje izdelave celostnih prometnih strategij, ki jih je oktobra 2015 razpisalo Ministrstvo za infrastrukturo. Z njimi bo možno pokriti 70 % vseh stroškov izdelave Celostne prometne strategije, 30 % sredstev pa mora zagotoviti Mestna občina Slovenj Gradec sama. S postopkom javnega naročila je bilo za izvajalca izbrana RRA Koroška, regionalna razvojna agencija za Koroško d.o.o., v sodelovanju s podjetjema ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o. iz Maribora ter PNZ svetovanje projektiranje d.o.o. iz Ljubljane. Vrednost del znaša 88.786 € z vključenim DDV.
Že v kratkem bodo izvajalci pričeli s številnim aktivnostmi vključevanja občanov in zbiranjem pobud – od intervjujev, anket, delavnic in javnih razprav. O poteku aktivnosti bomo redno komunicirali v Sglasniku, preko spletni strani mestne občine, socialnega omrežja in drugih načinov komunikacije.
Skupaj z vami, občani, si želimo v naslednjih 12 mesecih, kolikor imamo časa za pripravo Celostne prometne strategije, ugotoviti kje so naše trenutno pomanjkljivosti, a hkrati tudi priložnosti, da bo Slovenj Gradec in širše Mislinjska dolina že v nekaj naslednjih letih postala dolina, ki načrtno spodbuja in razvija bolj trajnostne oblike mobilnosti. Ter si s tem prizadeva za bolj kakovostno in privlačno življenjsko okolje. Vaše predloge lahko posredujete tudi na elektronski naslov promet@slovenjgradec.si.
Verjamemo, da bomo skupaj z vami uspeli, da Celostna prometna strategije ne bo še eden izmed dokumentov, temveč bo zaveza za dolgoročen, trajen in trajnosti proces.