Rezultat javne razprave o novi celostni prometni strategiji je po besedah podžupana Mestne občine Slovenj Gradec, dr. Petra Pungartnika, zelo spodbuden: »Idej je veliko, cilji, ki so pred nami, so zahtevni, a dosegljivi. Vsa mnenja strokovnjakov ter občank in občanov se usmerjajo k izboljšanju kakovosti življenja in boljši prometni povezanosti,« je poudaril. Dodal je še, da moramo razmišljati o brezplačnih prevozih, mladih, dodatnih parkiriščih ter tudi o razvoju podeželja.
Mestna občina Slovenj Gradec v sodelovanju z Univerzo v Mariboru in RRA Koroška d. o. o. in ZUM d. o. o. pripravlja novo občinsko celostno prometno strategijo (OCPS), ki bo nadgradila obstoječe ukrepe na področju prometa in mobilnosti. Sodelovanje z Urbanističnim inštitutom RS ter mednarodnim projektom NXTLVL Parking, v katerem je Slovenj Gradec izbran kot pilotno območje, poudarja pomembnost parkirnih politik za spodbujanje trajnostne mobilnosti.
Septembra in decembra 2024 sta potekali ključni srečanji med strokovnjaki in lokalnimi institucijami, na katerih so opredelili predloge prednostnih ukrepov na področju mirujočega prometa. Ti vključujejo spremembe parkirne politike, usmerjanje parkiranja na urejena parkirišča ter spodbujanje uporabe storitve "parkiraj in uporabi javni prevoz". Prometni strokovnjaki opozarjajo, da so premišljeni ukrepi parkirne politike ključni za prehod na trajnostno mobilnost, čeprav ti pogosto sprožajo mešane odzive javnosti. Primeri iz drugih mest kažejo, da ukrepi, kot so omejevanje parkiranja v središčih ali spodbujanje uporabe javnega prevoza, pomembno prispevajo k bolj aktivnemu in okolju prijaznemu načinu potovanja.

Strategija iz leta 2017 se je izkazala za učinkovit dokument, saj je mestna občina v tem obdobju med drugim uredila devet kilometrov kolesarskih poti, zagotovila dodatne površine za pešce ter skrbela za redno vzdrževanje cest. Po mnenju strokovnjakov je Slovenj Gradec pri izvajanju ukrepov nadpovprečno uspešen.
Obveščamo še, da bo nova celostna prometna strategija zaključena v drugi polovici junija 2025. Do takrat bo organiziranih še več javnih razprav, saj si Mestna občina Slovenj Gradec želi v njen nastanek vključiti čim več občank in občanov. S tem bo omogočeno oblikovanje celovite in vključujoče strategije, ki bo prilagojena potrebam prebivalcev, upoštevala okoljske izzive in spodbujala bolj zdrav način življenja.
