SL EN DE

3. razvojna os

IZDELAVA PROJEKTNE DOKUMENTACIJE NAVEZOVALNE CESTE 3. RAZVOJNE OSI - JUŽNA OBVOZNICA SLOVENJ GRADEC

Cilji razvoja prometne infrastrukture v Republiki Sloveniji prispevajo k vzpostavitvi enotnega evropskega prometnega prostora in za prometno omrežje zagotavljajo kohezijo, učinkovitost, trajnost in povečanje koristi za njegove uporabnike. Eden izmed ukrepov OP EKP 2014 – 2020 je tudi vlaganje sredstev v konkretizacijo posameznih faz projekta identificiranih v SRP na 3. razvojni osi ter v pripravo izvedbene projektne dokumentacije za posamezne odseke na različnih delih 3. razvojne osi – tudi sekundarnih državnih cest, ki bodo prostorsko umeščeni in se neposredno navezujejo na TEN-T omrežje.

  • 18 november 2020
  • Število pogledov: 5211

Z namenom krepitve regionalnih razvojnih potencialov in ohranjanja delovnih mest se želi s projektom Južna obvoznica Slovenj Gradec, ki predstavlja navezovalno cesto na 3. razvojni osi, zagotoviti boljšo dostopnost do obstoječega TEN-T omrežja, izboljšati dostopnost ljudi in razvoj gospodarstva v regiji. Končna investicija v te projekt ima velik pomen za razvoj   regije, tako z demografskega, kot tudi gospodarskega in okoljskega vidika, vendar zahteva velika vlaganja in jih brez evropskih sredstev ni mogoče izvesti.

 

Zaradi velikih vlaganj in dolge časovne dinamike od predinvesticijske faze (investicijska dokumentacija, umeščanje v prostor, izdelava projektne dokumentacije) do same izvedbe investicijskega dela je cilj operacije v tej fazi izdelava projektne dokumentacije navezovalne ceste 3. razvojne osi - Južna obvoznica Slovenj Gradec.

 

Cilj operacije je izdelava projektne dokumentacije za navezovalno cesto – Južno obvoznico Slovenj Gradec na 3. razvojno os v Koroški regiji. Za dosego cilja si bosta upravičenca Mestna občina Slovenj Gradec ter Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo porazdelila pristojnosti za izvajanje aktivnosti, povezanih z operacijo.   Mestna občina Slovenj Gradec bo skladno s svojimi pristojnostmi prevzela aktivnosti umeščanja obvoznice v prostor na podlagi prvega odstavka 18. in 46. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt; Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14 – odl. US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007, 27/2008 – uradno prečiščeno besedilo) ter na osnovi 16. člena statuta Mestne občine Slovenj Gradec (Uradni list RS, št. 87/2015) izvedla postopek priprave sprememb in dopolnitev Odloka o občinskem prostorskem načrtu Mestne občine Slovenj Gradec – SD OPN 3 za umestitev obvoznice v prostor. Mestna občina Slovenj Gradec bo prav tako izdelala idejno zasnovo ter idejni projekt. Postopki , ki jih bo občina izvedla so: projektna naloga in sklep o začetku SD OPN, javno naročilo za izbor izdelovalca SD OPN, priprava osnutka SD OPN, prvo mnenje NUP, dopolnjen osnutek SD OPN, javna razgrnitev in javna obravnava SD OPN, stališča do pripomb in predlogov na dopolnjen osnutek SD OPN, predlog SD OPN, drugo mnenje NUP, usklajen predlog SD OPN, obravnava in sprejem na OS, objava odloka o SD OPN v UL RS, izdelava končnega elaborata SD OPN, javno naročilo za izbiro projektanta za Idejno zasnovo ter Idejni projekt. Skladno z navodili organa upravljanja na področju komuniciranja vsebin evropske kohezijske politike v programskem obdobju 2014 – 2020 bo Mestna občina Slovenj Gradec za namene informiranja in obveščanja javnosti pripravila plakate, vizualne vsebine ter promocijski material za dogodke, novinarske konference, javne predstavitve.

 

 

Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo bo prevzela aktivnosti za izdelavo projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD) ter dokumentacijo za izvedbo gradnje (PZI). V ta namen bo izdelana projektna naloga in izvedeno javno naročilo za izbor izdelovalca projektne dokumentacije.

S projektno dokumentacijo bo projektant, ob upoštevanju naročila investitorja, predpisov in pravil stroke, glede na namen, vrsto, velikost, zmogljivost, predvidene vplive in druge značilnosti objekta z arhitekturnimi, gradbenotehničnimi, krajinsko-arhitekturnimi in drugimi rešitvami določil lokacijske, funkcionalne, tehnične in oblikovne značilnosti objekta tako, da bo ta zagotavljal skladnost objekta s predpisi, ki urejajo bistvene in druge zahteve, skladnost objekta s prostorskimi akti in predpisi o urejanju prostora, skladnost objekta s predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj. Upravičenec bo prav tako prevzel aktivnost izdelave Predinvesticijske zasnove.

 

Namen operacije je pospešiti izvedbo predhodnih del, ki so nujna in obvezna podlaga za pričetek gradnje. Izgradnja južne obvoznice Slovenj Gradec pa se mora pričeti čim prej, saj je pričakovati spremembo prometnih tokov po izgradnji hitre ceste (3. Razvojna os) od Velenja do Slovenj Gradca, ki se bo predvidoma pričela leta 2020. Po predaji navedenega odseka hitre ceste v obratovanje je pričakovati, da bo celotni promet iz Mežiške doline proti Velenju in naprej po hitri cesti potekal preko Kotelj, pri čemer bo izrazito obremenil Podgorsko in Celjsko cesto v Slovenj Gradcu

Izgradnja navezovalne ceste - Južne obvoznice Slovenj Gradec je nujna za dvig okoljskega standarda in izboljšanje dostopnosti regije. Časovna dostopnost do TEN-T omrežja je več kot 60 minut, kar regijo postavlja v konkurenčno slabši položaj od sosednjih regij v državi. Skrajšanje potovalnega časa do TEN-T omrežja bo omogočilo večjo konkurenčnost gospodarstva v regiji in zmanjšalo odliv prebivalcev iz regije.

 

Slika 1: Južna obvoznica Slovenj Gradec (zelena barva) – predlog najprimernejše variantne rešitve (2019)

 

 

Ciljne skupine katerim je projekt namenjen so:

  • prebivalci:  Prebivalci Koroške regije, predvsem mlajše generacije (predvsem višje izobražena) se preseljujejo v večja urbana središča, saj trenutno prometna povezava ne omogoča dobre povezave z večjimi zaposlitvenim centri v Sloveniji. Z boljšo prometno povezavo bi upočasnili trend odseljevanja prebivalcev ter ustavili trend zmanjševanja števila prebivalcev regije.

·       gospodarstvo:  Gospodarstvo potrebuje hitre in kvalitetne prometne povezave z glavnimi TEN-T koridorji. 3. razvojna os bo povečala konkurenčnost gospodarstva Koroške regije.

 

Vrednost projekta je ocenjena na 831.465,35 z DDV. Operacija se sofinancira s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

 

 

Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Verdana
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
SG logo

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.